Wobec zainteresowania sprawami uczestniczenia Spółdzielni w kształtowaniu opłat obciążających mieszkańców, przedstawiamy informację na ten temat.
1. Koszty niezależne od Spółdzielni:
- Centralne ogrzewanie i podgrzewanie wody – ceny za energię cieplną dostarczaną przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gdynia z kotłowni gazowej na Brodwinie, określane są w taryfie, zatwierdzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w oparciu o wniosek OPEC. Spółdzielnie mieszkaniowe nie mają wpływu na decyzje cenowe.
- Gospodarka odpadami – ceny ustalane są przez Radę Miasta dla wszystkich podmiotów na terenie Sopotu. Zasady partycypacji w kosztach i wysokość stawek są obligatoryjne dla odbiorców tych usług.
- Woda i ścieki – ceny ustalane są przez Prezydenta Miasta dla wszystkich odbiorców, bez możliwości ich negocjowania.
- Podatek od nieruchomości i opłata za wieczyste użytkowanie gruntów ustalane są przez właściwe organy. Spółdzielnia może jedynie uzyskać od Prezydenta Miasta zgodę na przesunięcie terminu płatności.
- Gaz – ceny ustalane przez URE, Spółdzielnia nie uczestniczy w procesie ich kształtowania.
2. Koszty zależne od Spółdzielni.
- Energia elektryczna na cele ogólne – wprowadzenie zasady swobodnego wyboru dostawcy energii elektrycznej przyniosło zmiany na rynku. Spółdzielnia od dwóch lat nie kupuje już energii od jednego dostawcy, co przynosi pewne oszczędności, zwłaszcza, że dokonano wymiany większości żarówek na energooszczędne.
- Eksploatacja podstawowa – jest to zróżnicowana grupa obejmująca koszty administracyjne, utrzymania części wspólnej budynków mieszkalnych i usługowych, utrzymania terenów i innych obiektów oraz utrzymania czystości. Przez ostatnie dwa lata wysokość tych kosztów pozostawała na niezmienionym poziomie, gdyż wzrost kosztów ponoszonych przez Spółdzielnię, rekompensowany jest oszczędnościami w zakresie utrzymania naszej organizacji.
- Zależne od Spółdzielni koszty wynoszą średnio około 95,00 PLN na jeden lokal mieszkalny i stanowią około 17% całości opłat wnoszonych przez mieszkańców.
3. Remonty.
- Odpisy na fundusze remontowe pozostają od kilku lat na niezmienionym poziomie, ustalonym przez mieszkańców.
4. Podstawowe możliwości obniżenia kosztów.
- Wynegocjowane przez Spółdzielnię porozumienia z OPEC i GPEC winny skutkować doprowadzeniem magistrali ciepłowniczej do Kamiennego Potoku i zasilania osiedla w ciepło z elektrociepłowni. Trwają już prace projektowe i uzgodnienia, które umożliwią rozpoczęcie dostaw ciepła począwszy od sezonu grzewczego 2016/2017. Warunkiem powodzenia tego przedsięwzięcia jest uzyskanie przez OPEC lub GPEC dofinansowania inwestycji ze środków UE.
- Możliwe jest obniżenie kosztów związanych z wnoszeniem opłat za użytkowanie wieczyste. Jeżeli członkowie Spółdzielni wyrażą na to zgodę, to zrzekniemy się użytkowania wieczystego działki położonej na skarpie koło budynków przy ulicy Kujawskiej 29, 35 i 41.
- Realizacja przez Spółdzielnię inwestycji mieszkaniowych może przyczynić się do osiągnięcia zysku, który zostałby przeznaczony na nasze wspólne cele.